MIS ASJAD ON KIRJATÜÜBID JA KUIDAS NEID TULEKS KASUTADA?

MIS ASJAD ON KIRJATÜÜBID JA KUIDAS NEID TULEKS KASUTADA?

Siit osast leiate kirjatüüpide käsikirja, kus on olemas kogu informatsioon sellest, mis on kirjatüübid, kuidas neid installida tuleks ja kasutada mitmetes erinevates rakendustes.

Mis asjad on kirjatüübid?

Liigselt fontide ja kirjatüüpide tehnilistesse aspektidesse liigselt süvenemata on seda lihtsaim seletada viisil, et font on tähtede kujundus, mis sisaldab nende stiili üksikasju.

Fondi puhul on tegu teksti graafilise esitusega, mis võib sisaldada erinevaid kirjastiile, punktisuurust, kirja paksust, tooni võ disaini. Allpool asuv pilt näitab suuremal hulgal näiteid erinevatest fontidest. Tarkvara programmid nagu Word, Excel ja WordPad võimaldavad kasutajatel nende poolt kasutatavat fonti muuta juhul, kui te sisestate teksti dokumenti või lahtritesse nagu teevad seda ka veebidisainerid.

Millised on erinevad kirjatüübid:

Kuigi tehniliselt võib font sisaldada mitmeid erinevaid detaile nagu on punkti suurus(point size) ja värvus(color), võite te julgelt ka “Verdanat” nimetada fondiks. Kui te jõuate fonti ostmiseni internetist, ostate te seal tegelikult digitaalse faili, mille te peate hiljem oma arvutisse installima. Seda on teil võimalik näha väikese tarkvarana, mis peaks teile ütlema, millised ostetud kirjatähed visuaalselt välja peaksid nägema.

Mis asi on fondiperekond ehk font family?

On olukordi, kus te fonte ostes kuulete müüjaid teile ütlemas, et nad müüvad teil terve fontide kogumiku ehk font family. Kõlab hästi, kuid millega on tegelikult tegu? Juhul, kui te kasutate täiesti tavalisi fonte nagu Arial, kasutate te tegelikult hoopis kogu fondi Arial perekonda. Kui te olete mõnda tekstiredaktorisse sisestanud mõne sõna, peaks teil olema lihtne seda muuta erinevateks fondi variatsioonideks:

  • Italic
  • Bold
  • Bold Italic

Kõik need fondi variatsioonid teevadki kokku fondi perekonna.

Allpool toome me teile näite fondi perekonnast “Book Antiqua”. Book Antiqua on perekond, mis koosneb mitmetest erinevatest fontidest, milleks on:

  • Regular
  • Italic
  • Bold
  • Bold Italic

Sõltuvalt teie vajadustest on teil võimalik osta kas üks ja ainus font või kogu fontide kogum.

Fontide perekond koosneb alati vähemalt kahest variatsioonist, millel ei ole aga määratud maksimumi, see tähendab aga seda, et fontide perekond võib koosneda lõputul hulgal erinevates fondi tüüpidest. Seal on olemas fondi perekondi, mis omavad sadu fonte, millel igal ühel on enda isiklik eripära. Fondi loojana, tahate te suure tõenäosusega osta ühe ainsa fondi, mis teile koheselt silma jäi ja teie projektides hea välja näeks. Kui te olete aga huvitatud saidi loomisest või mõne trükiteose avaldamisest, on teil kasulik kasutada ühte stiilset fonti, millel on suurel hulgal liikmeid, et te saaksite oma fonti aegajalt läbi terve saidi muuta ilma, et see hakkaks teid häirima.

Kuidas fonte kasutada?

Esimeseks sammuks pärast internetist fontide ostmist on nende installimine teie arvutisse. Nende kasutamine sõltub täielikult teie poolt kasutatavast rakendusest. Selle kohta näete juhendit siit. Me räägime teile sellest, kuidas on võimalik fonte installida erinevatesse operatsioonisüsteemidesse ja kuidas igat rakendust eraldi iga fondi puhul kasutada.

1 thought on “MIS ASJAD ON KIRJATÜÜBID JA KUIDAS NEID TULEKS KASUTADA?”

Leave a Comment

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga